Znovuobjevovaná jedinečnost autorské módy

Publikováno: 01.09.2015 18:37 | Jiří Hofbauer

Co pro Čechy znamená autorská móda? Podle čeho ji vybírají a kde ji nakupují? Kdo jsou nejznámější čeští návrháři a jaké české módní ikony a osobnosti uznáváme? Na tyto a řadu dalších otázek přináší odpověď další ze série průzkumů dlouhodobého projektu Fashion report největšího českého online obchodu s módou ZOOT a výzkumné agentury Perfect Crowd. Průzkum věnující se české módě byl připraven exkluzivně pro Mercedes-Benz Prague Fashion Week.

Český módní trh má roční obrat více než 60 miliard korun, z toho pouhých 5 % připadá na online obchody. V roce 2020 to však už bude 15 % a číslo bude i nadále stoupat. Fashion report si klade za cíl mapovat nejen současné oblékání, ale i styl Čechů a Slováků, jejich měsíční výdaje za oblečení či ochotu nakupovat v průběhu roku. Opírá se o reprezentativní vzorek lidí od 18 do 55 let a zachycuje aktuální stav oblékání u nás (v této vlně Fashion reportu jsme se výjimečně zaměřili pouze na respondenty z měst).

10606404_1022266404467522_9012182692075402783_n

Zdroj: MBPFW

Znovuobjevená záruka jedinečnosti

Před rokem 1989 se velká část Češek se zálibou v módě musela z nouze měnit
v amatérské návrhářky a švadleny. Po revoluci se pak Češi upnuli na módní
a sportovní značky oblečení jako na záruku kvality nebo dokonce jako na symbol společenského postavení. Nyní jsme Čechy dotazníkem o autorské módě trochu zaskočili. Četné odpovědi „nevím“ v postojích k autorské módě svědčí o tom, že respondenti na autorskou módu tak trochu zapomněli a teprve ji znovu objevují.

V prostředí relativní stejnosti nabízených značek v jednotlivých nákupních centrech si Češi s autorskou módou spojují především originalitu a jedinečnost. Zejména pro ženy je autorská móda jistotou, že se v práci nebo při společenské události nepotkají s někým podobně nebo dokonce stejně oblečeným.

Autorskou módu si také spojujeme s vysokou cenou. V průměru respondenti například očekávají, že autorská móda stojí dvojnásobek toho, co jsou ochotni maximálně vydat za určitý kus oblečení, a tak autorská móda již dopředu chybí v hledáčku zvažovaných alternativ. Z vyjádření respondentů vyplývá, že ani kdyby dostali hypotetických 20 tisíc na útratu za módu, autorskou módu by si stejně nekoupili, spíše by si koupili módu sportovních nebo běžných značek.

Jozef Sloboda podzim/zima 2013

011

Zdroj: Jozef Sloboda

Růst zdola

Autorskou módu nosíme běžně i do práce nebo do školy, ale kupujeme si ji spíše výjimečně. Hlavním kanálem prodeje je podle očekávání Fler.cz (23 % respondentů někdy nakoupilo autorskou módu na Fler.cz), díky kterému se autorská móda prosazuje v Česku do širší společnosti, i když se jedná spíše než o módu návrhářů o tvorbu poloprofesionálních tvůrkyň.

S opatrným růstem autorské módy souvisí i kritéria výběru. V případě autorské módy nerozhoduje pouze vzhled a cena. Zejména v případě módy od návrhářů hraje roli také osobní známost návrháře a zákazníka. Mnohem častěji jsme ochotni módu od návrháře zakoupit v případě, kdy návrhářem je někdo z okruhu našich známých. Na druhou stranu pouze málokdo nějakého návrháře ve svém okolí zná. Pouze 10 % respondentů přesně ví, kde by autorskou módu ve svém okolí mohlo koupit.

Z opovědí na otázku, jakou konkrétního autorskou módu si Češi kupují, se zdá, že nejlépe se prodávají autorské šperky, trika, šaty a kabelky. Na Fler.cz se prodávají
i batohy a brašny, návrhářům se naopak lépe prodávají šaty a módním domům zase kalhoty a pásky.

Blanka Matragi, Simona Krainová, Leoš Mareš

Česká autorská móda postrádá výrazné osobnosti z řad návrhářů. Pouze dvě jména uvedla z hlavy aspoň pětina dotázaných – a to Blanka Matragi a Beáta Rajská. Kruh pěti nejznámějších návrhářů uzavírá ještě Klára Nademlýnská, Josef Klír a Liběna Rochová.

Znalost návrhářů je do jisté míry podmíněna regionálně. Praha je sice vstupní branou návrháře k širší popularitě v rámci ČR, ale Brno je město, které má své vlastní známé návrhářské tváře, například již zmiňovanou Liběnu Rochovou či Gábinu Páralovou.

Kromě návrhářů Češi uznávají i módní ikony a osobnosti. Jsou to obvykle ženské celebrity jako Simona Krainová, Anna Geislerová či Tereza Maxová. S módou si Češi spojují také Leoše Mareše a Jiřího Korna.

Blanka Matragi Couture jaro 2014

11713683_10153126630423191_3248069177126787085_o

Zdroj: Blanka Matragi

STYL a KABO nebo Prague Fashion Weekend

Módní události jsou pro Čechy vítanou příležitostí k nákupu autorské módy. Zcela nejznámější českou módní událostí je Mercedes Benz Prague Fashion Weekend, který zná přibližně polovina dotázaných, následovaný brněnským veletrhem STYL a KABO, který v počtu účastníků jako jediný alespoň ve svém regionu poráží Dny Marianne. Za módní události jsou Čechy považovány spíše i společenské události, kde se pozornost médií zaměřuje na oblečení. Jako významnou módní událost tak Češi chápou například Ples v Opeře nebo MFF Karlovy Vary.

11807507_1095073930520102_2055206281627919647_o

Zdroj: MBPFW

Češi jako občasní návrháři

Řada Čechů se aspoň příležitostně stává autory vlastní módy. Až 44 % respondentů (61 % žen) si už někdy vyrobilo nějaké vlastní oblečení. Ženy si troufnou i na sukně, šaty a kalhoty. Muži však namísto toho, aby oblečení přímo vytvářeli, spíše mění jeho funkci. Vytváří si vlastní trička, šortky, kostýmy na karneval nebo pyžama.

Muži, ačkoli za módu vynakládají v průměru stejné částky jako ženy, však konkrétně autorskou módu nakupují podstatně méně. Právě muži vydávají během jednoho nákupu více peněz a hledají cesty, jak si výběr padnoucího a kvalitního oblečení zjednodušit.Demokratizace módy a podpora českého oděvního designu

Posláním ZOOTu je bourat zažité vzorce a takzvaně demokratizovat módu, tedy přinášet na módní trh novou dávku inspirace, nové značky a radost z módy jako výrazu společenské pestrosti a aktivního přístupu k životu a světu kolem nás.
A právě pokroky v tomto snažení bude Fashion report pravidelně odrážet.
Mercedes-Benz Prague Fashion Week, jemuž byla tato edice Fashion Reportu sestavena na míru, usiluje o podporu české módy. Vytváří profesionální platformu pro prezentaci české tvorby nejen doma, ale také směrem do zahraniční. Od letoška se koná dvakrát ročně, v březnu a září, aby umožnil návrhářům představit obě stěžejní kolekce (jaro/léto a podzim/zima). Přivádí do Prahy zahraniční nákupčí, globální módní média a profesionály. Již loňský ročník zaznamenal velký ohlas a první prodejní úspěch české módní kolekce do zahraničí.

photo-02

Zdroj: ZOOT
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!