ZOOM VAPORFLY ELITE MĚNÍ PRAVIDLA DÁLKOVÉHO BĚHU

Publikováno: 10.03.2017 14:21 | Lenka Mařanová

Nike představuje nový model na dálkové běhy, Nike Zoom Vaporfly Elite, který má vybraným běžcům pomoct k zaběhnutí maratonu pod dvě hodiny. Ultralehké a přitom flexibilní boty mění pravidla běhu na dlouhé vzdálenosti, jak je známe teď, například inovativním použitím materiálů a opuštěním zásady „méně je více“.

Nike_Zoom_Vaporfly_Elite_JPEG_67126_3_preview

Zdroj: Nike

Tradičně se běžecké boty na delší vzdálenosti vyráběly co možná nejmenší a nejnižší. Ale jak může tak tenká podrážka pracovat s úsporou energie běžce? Zatímco minulost byla určována heslem „méně je více“, budoucnost a Zoom Vaporfly Elite vychází z přesného opaku, takže je oproti tradičním botám mnohem vyšší. „Tvar boty je podmíněný její funkcí a my jsme tady chtěli maximálně využít poznatky z aerodynamiky,“ vysvětluje Stefan Guest, ředitel sekce inovací.

Zoom Vaporfly Elite, ve kterých vyběhne trojice běžců Kipchoge, Desisa a Tadese, až se pokusí zdolat maraton za dvě hodiny, má proto v přední části podrážku tlustou až 21 mm. V ní je uložený nový typ podešve ZoomX, která je díky jinému typu pěny lehčí a poskytuje běžci větší výztuhu a pohodlí.

Collage-R1-2b_67131_3_preview

Zdroj: Nike

Cílem je co nejvíc využít energii běžce a zabránit jejímu úniku přes botu. Tomu napomáhá i deska z uhlíkových vláken, která má speciálně upravenou tvrdost pro každého ze tří atletů. „Víme, že tvrdší boty hodně pomáhají při zachování energie,“ uznává Bret Schoolmeester, ředitel sekce běžeckých bot. „Na druhou stranu pokud je bota moc tvrdá, může se zátěž z chodidla přenášet na lýtko a to je při běhu na dlouhé tratě problém. Deska má proto hodně specifický tvar, abychom se tomuto problému vyhnuli,“ dodává Schoolmeester.

Nike-Zoom-Vaporfly-4percent_3_67118_3_preview

Zdroj: Nike

Prodloužení boty u paty minimalizuje námahu kladenou na Achillovu šlachu a díky aerodynamickému tvaru běžce zrychluje. Vršek vyrobený z Flyknitu zaručuje, že bota běžci perfektně sedne.

Revoluční podrážka a podešev Nike Zoom Vaporfly Elite inspirovala vznik tří dalších běžeckých modelů bot – Nike Zoom Vaporfly 4 %, Nike Zoom Fly a Nike Air Pegasus 34. Běžecké Nike Zoom Vaporfly 4 % slibují až o 4 % rychlejší čas než předchozí nejrychlejší bota na maraton. Stejně jako Vaporfly Elite má podešev ZoomX a desku z uhlíkových vláken, která zabraňují úniku energie. Vršek z materiálu Flymesh a aerodynamická pata z nich dělají ideální boty pro profesionální maratonce.

Nike-Zoom-Fly_mens3_67104_3_preview

Zdroj: Nike

Nike Zoom Fly je bota, kterou lze využít na každodenní trénink i na závod. Ultralehká pěna Lunarlon se dobře přizpůsobuje chodidlu a uhlíková deska zase zvyšuje tvrdost boty. Vršek z Flyknitu, doplněný Flywirem, dotváří botu, která je dostatečně rychlá i odolná na různé účely.

Nike-Air-Zoom-Pegasus-34_4_67102_3_preview

Zdroj: Nike

Nike Air Zoom Pegasus 34 kombinuje polštářky Nike Air Zoom v přední části boty s pěnou Cushion ST, takže bota je pohodlná a zároveň podporuje chodidlo. Vršek z materiálu Flymesh využívá průsvitnou přízi pro lepší ventilaci a menší váhu.

Nike Zoom Vaporfly 4 %, Nike Zoom Fly a Nike Air Zoom Pegasus 34 budou v prodeji od 8. června na nike.com a u vybraných prodejců. Barvy kolekce jsou inspirované rychlostí a elegancí automobilových závodů v italské Monze, kde trénuje Breaking2 tým.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!