Zrůda na titulce Rolling Stone

Publikováno: 18.07.2013 01:13 | Jiří Hofbauer

Pamatujete když Madonna předváděla onanii přes přísný zákaz Papeže? Nebo jak Kryštof na předávání hudebníchs cen zpívali naživo s páskou přes pusu? Nebo když Justin Timberlake omylem odhalil bradavku Janet Jackson? A jak Lady Gaga dala podržet masovou kabelku zapřísáhlé vegetariánce Cher? A nebo si vybavte jakoukoliv obálku reflexu. Stojaté letní vody brčálově zelené okurkové sezóny se rozhodla narušit americká edice Rolling Stone. Kam se hrabe panensky čistá Britney Spears ve spodním prádle na horké lince. Na srpnové obálce patrně nejslavnější hudebního měsíčníku se objeví atentátník z bostonského maratonu Džochar Carnajev. Obraz doby nebo zvrhlost?

boston-bomber-d78af840916a8fff

Zdroj: Boston Herald

Touhle otázkou se teď zabývají i ta nejvýznamnější světová média. A srovnávají. V roce 1970 vyšel Rolling Stone s Charlesem Mansonem na titulce. Takže magor a krev už na titulce byli. Stejně jako drsný titulek po smrti Jamese Morrisona, který hlásal: He's hot, he''s sexy and he's dead. (Je žhavej, je sexy a mrtvej.) Ani časopis Time nezůstal pozadu a při první možné příležitosti po vražedném incidentu dal na titulku fotografii Oscara Pistoriuse. Pravdou je, že úkolem médií je přinášet aktuální (akutní) obraz veřejného dění. Magazín Rolling Stone je známý tím, že si nebere servítky. Jedná přímo, někdy až moc. A za ty roky co vychází si všichni čtenáři mohli zvyknout na to, že nejen hudba ale i to samotné čtení bude pořádně nahlas.

Ať už Bloomberg nebo The Wall Street Journal mluví o zajímavém příběhu hodného, pravidly islámu svázaného kluka, který z ničeho nic začal jednat jako zrůda. Pořád přichází v úvahu verze, že mladší Džochar se jen moc chtěl vyrovnat svému starší bratrovi Tamerlanovi a proto se k teroristickému činu v Bostonu, který šokoval celý svět, přidal. To jsou ale nepotvrzené teorie.

Jasně, zní to jako skvělá šance zaznamenat a především analyzovat takový příběh, ale na druhou stranu zavání to lehce zvrhlou formou senzace. Z atentátníka, masového vraha, narušitele neotřesitelné americké demokracie a hrdosti se tak stává divná kvazicelebrita. Vzhledem k tomu, že dnes je celebritou každá holka, které na party vykoukne bradavka a následně i kluk, který se s ní tu noc vyspí tak i Carnajev se může zařadit do téhle nekončící a stále rostoucí fronty.

Rolling Stone s hlučnou odezvou počítal. Proto v úvodu článku uvádí, že rozhodně nemíní atentátníka nikterak glorifikovat. Nicméně snaží se přinášet výpověď o době a událostech, které se bezesporu zapíší do dějin. A to příběh neznámého devatenáctiletého kluka, kterého během několika hodin znal celý svět rozhodně je. Navíc tím, že je ve stejném věku jako velká část čtenářů časopisu je to i určité srovnání. Ostatně titulek si moc servítky nebere. Pod tučným THE BOOMBER stojí: How a popular, promising student was failed by his family, fell into radical Islam and became a monster. (Jak oblíbený a nadějný student zklamán vlastní rodinou propadl radikální islámu a stal se zrůdou).

party21n-5-web

Zdroj: Boston Herald

071013tsarnaev003

Zdroj: Boston Herald

tamerlan-tsarnaev-boxing-2006

Zdroj: Boston Herald

news

Zdroj: Boston Herald
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!