Zuzana Osako: Důležité je vnímat jedinečnost momentů

Publikováno: 11.05.2015 17:05 | Jiří Hofbauer

Modeling pro ni nikdy nebyl životní sen, ale nápomocná cesta k tomu, aby mohla dělat to, co ji vždy fascinovalo – řemeslo. Jako sedmnáctiletá odletěla do Japonska budovat kariéru modelky. Místo práce snů tam našla životního partnera. Nestačilo jí objevovat se jen jako součást módního průmyslu. Víc ji naplňovalo módu zachycovat, dokumentovat a svým způsobem i nějak ovlivňovat. Dnes její grafiky zdobí stránky prestižních módních časopisů a doplňují kampaně módních značek. Současně se věnuje i jiným tématům. Překvapila folklorním projektem Stařenky, které jsou autentickou výpovědí o folkloru. Nyní se pustila do spolupráce s brašnářem Ondřejem Šímou. Zuzana Osako je stále srdcem na jižní Moravě. Vazby na Japonsko se však silně projevují v její pokoře k řemeslu, tradicím i velké míře náročnosti, kterou klade především na sebe sama.

zuzana_1

Zdroj: Zuzana Osako Illustration

Žijete na trase Praha – Lužice – Japonsko. Kde se nejvíce cítíte doma?

Během školního roku žijeme v Praze. Dva měsíce v létě a měsíc v zimě jsme v Japonsku. Až děti vyrostou, chtěla bych mít trvalou základnu v Praze a jinde pobývat jen kvůli práci. Domů na Moravu jezdíme na víkendy a já poslední dobou v rámci folklorních aktivit častěji, na otočku.

Jak jste se cítila v Japonsku?

Bylo to tři měsíce po druhém porodu, když jsme začali žít v Japonsku. Ve městě velikosti Brna, bez mezinárodní komunity. Přestěhovali jsme se, abychom podpořili manželovu čerstvě ovdovělou maminku, a místo dalšího přesídlení jsme si pořídili třetí dítě. Neplánovali jsme tam zůstat dlouhou dobu, ale nakonec se to protáhlo na pět let. Bylo to svým způsobem ideální prostředí, které mě podporovalo v mateřství a nepředstavovalo moc lákadel, které by jakkoli rušily mou pozornost věnovanou dětem. Vedla jsem výtvarný klub pro rodiče s dětmi, který jsem poměrně brzy založila, a i já jsem během výuky měla jako partnery své děti.

Přijali Vás Japonci?

Japonci přijímají cizince velice vřele. Ať už jsou to návštěvníci a chtějí poznat kulturu co nejrychleji, nebo se chtějí skutečně začlenit. Podpora je intenzivní, všude samý úsměv. Pokud se ale chcete stát členem jejich rodiny, očekávají, že se budete ochotně měnit k jejich obrazu. Že některé nehodící se prvky vašeho chování časem společně vymýtíte. Já sama v tom bodě docela prudce narazila a vzala zpátečku.

zuzana_2

Zdroj: Zuzana Osako Illustration

Nezamýšlíte vytvořit cyklus inspirovaný Japonskem a jeho kulturou?

Možná udělám sezónní série street style ilustrací při každém pobytu. Baví mě vnímat, co za masově interpretovaný prvek zrovna letí. Loni v létě to třeba byly puntíkaté silonové ponožky na nespočet způsobů.

Jakým způsobem Vaši práci ovlivnila japonská kultura?

Zenové meditační techniky jsem praktikovala od čtrnácti let. Pro umění jsou výborné. Takže v Japonsku bylo zcela jasné, na co se zaměřím. Učila jsem se od různých učitelů. Ale ve všem, co dělám, jsem na sebe nejpřísnější já sama.

zuzana_5

Zdroj: Zuzana Osako Illustration

Cítila jste už jako malá, že si potřebujete něco dokázat?

Nebyla to potřeba si něco dokázat, ale naplnit, co jsem cítila, že mám dělat to, kam mě to táhne. Jde a vždycky šlo o práci, kterou chci dělat.

Ale práce modelky Vás úplně nenaplňovala?

Do Japonska jsem odletěla pracovat původně jen na léto. Odpracovat si dvouměsíční kontrakt. Je to běžný způsob jak si přivydělat při studiu. Agentura modelce nabídne kontrakty do zemí, jako je Čína, Thajsko, Turecko; a ona si vybere nejlepší nabídku. Peníze ale pro mě nikdy nebyly ta hlavní motivace. Jako modelka jsem začala pracovat, abych si prošlápla cestu do módního světa. Brala jsem to jako přechodný způsob výdělku. Modeling z vlastní zkušenosti ve mně nikdy nebudil a nebudí žádné umělecké vášně, protože jsem nikdy nebyla fashion modelka. Právě komerční modeling mi umožnil cestovat, hodně zažít, naučit se brzy jazyk a poznat zákulisí reklamy.

Děláte při Vašem pracovním nasazení ještě modelku?

Občas ještě fotím nebo natáčím reklamy.

zuzana_4

Zdroj: Zuzana Osako Illustration

Na co myslíte, když kreslíte?

Pokud ilustruji módu, oblečení je na prvním místě. U módy vždy záleží na mém postřehu, u portrétu čekám na svůj model a mezitím se učím rysy. Pokud máme čas, pravý moment přijde. Pak už jen záleží, jestli stihnu všechno zaznamenat. To je občas trošku horečka. Důležité je vnímat jedinečnost momentů. To, co mě zaujme, chci zachytit tak, jak to vnímám. To, co vnímám jako krásné, přesněji.

Definovala jste si nějak pro sebe krásu?

Když krásu vnímám, jsem plná života. Jsem šťastná a vděčná, pokud ji mohu už jen cítit, natož uchopit a sdělit, co mě zaujalo. Je to přeci totéž, jako když zažíváte něco krásného s dalšími lidmi, běžíte někomu povědět, co jste zažili. Není to zdaleka jen harmonie proporcí viděných okem, symetrie, přiblížení ideálu nějakých proporcí. Je v člověku, kterého vidím, že sám krásu zrovna prožívá. Lásku k práci, radost z tance, vztahy, emoce, život; nebo naopak moment klidu, dopad slunce na strom...

Používáte kaligrafická pera, tužky, barevné tuše, vodové barvy, pastely ne, loni pastelky. Je nějaká technika, která Vás láká zkusit?

Nejraději používám klasická psací pera. Hodně jsem si oblíbila značku Waterman, pro kterou vytvářím kampaň a společně připravujeme několik krásných projektů. Ale pořád mě láká něco nového! Teď maluji na odřezky kůží, o které jsem obrala pana Šímu a jeho kolegyni Danielu. Vytvářím z nich malované náramky. Mám speciálně namíchané barvy, které nanáším štětcem, a vadí mi, že mi zatím nejdou aplikovat žádným perem.

zuzana_7

Zdroj: Zuzana Osako Illustration

Je někdo nebo něco, co Vás hodně ovlivnilo?

Inspirace mám opravdu nadmíru, to beru jako součást sebe. Ale určitě mě velmi ovlivňuje práce fashion ilustrátora Davida Downtona a Garance Doré, jejichž práce mě fascinuje. Stejně tak editoři amerického Vogue, kteří jsou také ilustrátoři módy. Řada současných ilustrátorů vymýšlí velmi zábavné a inspirativní vlastní projekty a motivuje mě, do jak skvělých projektů se může dnes ilustrátor zapojit, jak obrovské jsou možnosti proměnit představu ve výsledek.

Vystavujete? Třeba i v zahraničí.

První samostatnou výstavu jsem měla v Japonsku před... Myslím, že je to sedm let. Několik pak u nás. Nabídek je docela dost, ale chci vystavovat, jen pokud cítím, že chci něco konkrétního ukázat.

Snad se podaří na podzim uspořádat výstavu, ve které bych si přála, aby se řemesla, móda a folklor potkaly a srozumitelně prolnuly. Folklorní ilustrace pak budou použity do knihy o folkloru, kterou připravuje Jihomoravská komunitní nadace.

Určitě mě neminou výstavy ilustrací folkloru a řemesel v rámci aktivit nadace. Osobně chci přejít i k větším formátům. Mám velké téma v hlavě a musím si na realizaci zařídit čas.

zuzana_6

Zdroj: Zuzana Osako Illustration

Mohlo by se zdát, že Stařenkami a spoluprací s panem Šímou jste se odklonila od tématu módy. Ale není móda jen další formou řemesla?

Přesně tak, móda je formou řemesla. Kroje ve své podstatě propojují nejen tradice, ale i módu a náročnou formu zpracování, a tak vlastně i tradiční řemeslo, které se předává mezi generacemi. A pokud zohledníte ruční výšivky, krajky a malůvky, oklikou se dostanete k haute couture, tedy vysoké krejčovině, která je všude po světě ceněná.

Proč jste si vybrala právě pana Šímu?

O spolupráci na ilustracích požádal pan Šíma mě a měl jasné zadání – ruce zachycené při různých dílčích činnostech jeho práce. Našla jsem při této zakázce téma „portrét rukou“ nebo také „portrét řemesla“. Velmi mě baví. Ráda bych zachytila spousty dalších tradičních i mladších řemesel. Vždy si přeji pracovat s mistry svého oboru, jako je právě pan Šíma.

zuzana_3

Zdroj: Zuzana Osako Illustration

Jste na sebe pyšná? Alespoň někdy?

Pořád mám pocit, že jsem sotva začala, že umím strašně málo. Mám především obrovskou radost, že se má práce líbí, a díky tomu se jí mohu věnovat jako profesi. Přeji si to odmalička a opravdu to funguje až letos. Ale je krásné, otevřít si Harper’s Bazaar s vlastní ilustrací...

Existuje dílo, které toužíte ilustrovat?

Vogue. To je jasné. Možná strop nějaké katedrály. A pak třeba i William Shakespeare. Vidíte, opravdu si troufám, mám to v povaze.

Jste česká patriotka?

Domnívám se, že miluji svou kulturu, protože ji znám nejlíp, je součást mě a já jí. Cizina mě láká jen z pracovních důvodů. Tak to bylo, je a bude.

Naučilo Vás manželství si svým způsobem chránit Vaše vlastní tradice?

Díky kulturnímu rozdílu v manželství a povaze mého manžela se za svůj region musím občas bít. Přiznávám, že dětem podstrkuji více Česko, ale kdybych měla za muže Čecha, budou u nás doma tradice žít ještě víc. Mám je prostě ráda.

zuzana_8

Zdroj: Zuzana Osako Illustration

Vidíte třeba nějakou spojitost v úctě k tradicím, jaká vládne jak na Moravě, tak v Japonsku?

Vezmu tuto odpověď malou oklikou. V Japonsku je domácí náboženství šintoismus. Je to náboženství každodenního života. Představuje řadu hodnot, které vás spojují i s cizími lidmi na ulici. U nás je velmi málo tradic a pevných hodnot. Naše kultura prošla v tomto směru nejedním otřesem a myslím, že začínáme od nuly právě teď. Folklor je jednou z komunitních platforem. Když se sejdou lidé „folklorně aktivní“, je tam najednou ta krásná mezilidská důvěra. Navazuje se na tradice, které spojují mladou generaci v úctě a respektu ke starším. Možná i proto, že lidovost nemohou uchopit ti mladší odjinud než právě od předků.

Mají šanci tradice přežít?

Když jsme se na setkání Jihomoravské komunitní nadace zamýšleli nad tím, kde je ta hranice (například v módě), co zachovat, jak nastavit jakási pravidla pro trendy, nedokázali jsme to za jeden večer ani teoreticky pojmout. Ta myšlenka ve mně stále pracuje. Začínám jasně cítit, že když ji uchopíme s respektem a pochopením dosavadního, budou se přirozeně vyvíjet s námi, spojovat nás jako lidi mezi sebou i s přírodou, přinášet radost. Určitě nejsem zastánce jejich prezervace v nehybné starodávné podobě za každou cenu. Zase kdybychom jen unáhleně reagovali na trend folklorních prvků v módě, bude to chvilková vlna. Proto se náš projekt jmenuje Živý folklor. Proto i já přistupuji k tradicím tak, že chci, abychom si je uvědomili, podívali se na ně a nechali je žít v našem každodenním životě.

zuzana_9

Zdroj: Zuzana Osako Illustration

Podívejte se jak Zuzana Osako pracuje a jak znikaly kresby nejen pro náš rozhovor.

ZUZANA OSAKO: Důležité je vnímat jedinečnost momentů

Realizace a text JIŘÍ HOFBAUER

V textu použity autorské ilustrace ZUZANA OSAKO ILLUSTRATION

Odborná jazyková spolupráce PETRA KINCLOVÁ
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!