Zvuková láhev

Publikováno: 31.12.2012 12:06 | Petr Hájek

Všudypřítomné miniaturní kamery, jenž sledují, jak si žijete svůj běžný každodenní život nejsou dnes ničím převratným - něco podobného zná a viděl patrně každý z nás. Dnešní koncept doplňuje kamery v tom, že pro změnu zaznamenává, jaké zvuky se kolem osoby odehrávají.

2012-12-31-1

Zdroj: Dvice

Zaznamenávání všeho, co se kolem nějaké osoby děje, je moderním trendem a to trendem docela oblíbeným, množí se nám totiž dnes osoby, jenž jsou dobrovolně pod dohledem kamery 365 dní v roce, 7 dní v týdnu a pod jejím přísným okem provádí své běžné činnosti - píší na klávesnici, jdou ven, dívají se na TV, ...

K čemu slouží videokamera, to je jasné, ale zvuková láhev? Její název budiž nám nápovědou - tento technologický koncept si sedí doma a zachycuje vaše oblíbené zvuky: štěkání psa doma, zvuky z TV pořadu, svistot větru za okny, ...

Koncept zvukové láhve pochází z hlavy studenta Juna Fujiwara z Tama Art University. Po technické stránce jde o poměrně jednoduchou věc - do obyčejné štíhlé láhve byl dán mikrofon, záznamové zařízení a reproduktor. A hned tu máme přístroj schopný zachytit i tu nejjemnější emoci zvuku.

Láhev se do nahrávacího režimu promění velmi jednoduchým chvatem, zkrátka ji odšpuntujete stejně, jako každou jinou láhev svého druhu. A když pak máte své oblíbené zvuky nahrány, lze si je dle chuti a libosti přehrávat nebo je dále kombinovat či je jinak použít (jako originální zvonění kupříkladu).

Autor k celému originálnímu projektu naznačil, že se snažil v první řadě o to, aby se lidé dostali do těsnějšího sepětí s hudbou a stali se DJ své vlastní hudby. Ačkoliv na první pohled projekt působí lehce podivně, zvítězil ve speciální kategorii na akci 2012 Mitsubishi Chemical Junior Designer Awards.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!